D38999/20WJ43SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
43
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ43SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43SE Overview
D38999/20WJ43SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER