D38999/20WJ43SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Number of Positions :
43
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Orientation :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
43
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WJ43SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43SE Overview
D38999/20WJ43SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER