D38999/20WJ43SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
43
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Number of Positions :
43
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ43SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43SE Overview
D38999/20WJ43SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER