D38999/20WJ43SD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
not_compliant
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Orientation :
D
Housing Color :
Olive Drab
Published :
2007
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ43SD-LC Overview
D38999/20WJ43SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT