D38999/20WJ43SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Length :
32.77mm
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Depth :
46.4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
43
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WJ43SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ43SD Overview
D38999/20WJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER