D38999/20WJ43SD
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Length :
32.77mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
J
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Cadmium
Published :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Depth :
46.4mm
Orientation :
D
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ43SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ43SD Overview
D38999/20WJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER