D38999/20WJ43SCL
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
43
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/20WJ43SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ43SC-LC Overview
D38999/20WJ43SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT