D38999/20WJ43SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
43
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
43
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ43SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded