D38999/20WJ43SC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
No
Bulk
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
43
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
43
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WJ43SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43SC Overview
D38999/20WJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER