D38999/20WJ43SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
43
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
43
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ43SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43SC Overview
D38999/20WJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER