D38999/20WJ43SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Number of Positions :
43
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Orientation :
C
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WJ43SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43SC Overview
D38999/20WJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER