D38999/20WJ43SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
43
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
43
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WJ43SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43SC Overview
D38999/20WJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER