D38999/20WJ43SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WJ43SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ43SB-LC Overview
D38999/20WJ43SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT