D38999/20WJ43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
43
Number of Positions :
43
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WJ43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43SB Overview
D38999/20WJ43SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER