D38999/20WJ43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
43
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Number of Positions :
43
Datasheets
D38999/20WJ43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43SB Overview
D38999/20WJ43SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER