D38999/20WJ43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
43
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WJ43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43SB Overview
D38999/20WJ43SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER