D38999/20WJ43SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Total Number of Contacts :
43
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
J
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
43
Datasheets
D38999/20WJ43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ43SA Overview
D38999/20WJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER