D38999/20WJ43SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
43
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Number of Positions :
43
DIN Conformance :
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ43SA Overview
D38999/20WJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER