D38999/20WJ43SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WJ43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ43SA Overview
D38999/20WJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER