D38999/20WJ43PN
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
No
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
ECCN Code :
EAR99
43
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2007
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WJ43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ43PN Overview
D38999/20WJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER