D38999/20WJ43PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 43POS PNL MT
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
2007
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
43
Number of Positions :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Feature :
Self Locking
Applications :
Military
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
25-43
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ43PN Overview
D38999/20WJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT