D38999/20WJ43PE
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43PE
Manufacturer :
Corsair
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WJ43PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43PE Overview
D38999/20WJ43PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PE Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER