D38999/20WJ43PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
43
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Published :
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
43
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WJ43PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ43PD Overview
D38999/20WJ43PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER