D38999/20WJ43PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
43
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
43
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Feature :
Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ43PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ43PD Overview
D38999/20WJ43PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER