D38999/20WJ43PCL
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Housing Color :
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
43
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WJ43PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ43PC-LC Overview
D38999/20WJ43PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT