D38999/20WJ43PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
43
Current Rating :
13A
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WJ43PC
Conesys D38999/20WJ43PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43PC Overview
D38999/20WJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER