D38999/20WJ43PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
J
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
43
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WJ43PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43PC Overview
D38999/20WJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER