D38999/20WJ43PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
43
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
43
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ43PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43PC Overview
D38999/20WJ43PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER