D38999/20WJ43PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PB-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 53C 23#20, 20#16 PIN RECP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Bulk
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
43
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Depth :
46.4mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-43
DIN Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Conesys D38999/20WJ43PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43PB-LC Overview
D38999/20WJ43PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43PB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT