D38999/20WJ43PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
43
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Published :
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
43
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Mount :
Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43PB Overview
D38999/20WJ43PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER