D38999/20WJ43PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
43
Contact Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
43
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Published :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43PB Overview
D38999/20WJ43PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER