D38999/20WJ43PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
25-43
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Wall
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
43
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Published :
2009
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43PB Overview
D38999/20WJ43PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER