D38999/20WJ43PAL
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PAL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Stock
20
In Stock :
20
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
43
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
25-43
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ43PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ43PA-LC Overview
D38999/20WJ43PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT