D38999/20WJ43PA
Mfr.Part #
D38999/20WJ43PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43PA
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
25-43
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ43PA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ43PA-LC Overview
D38999/20WJ43PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER