D38999/20WJ43JN
Mfr.Part #
D38999/20WJ43JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43JN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Number of Pins :
43
Shell Size - Insert :
25-43
Published :
2011
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WJ43JN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43JN-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 43 pins are available.
D38999/20WJ43JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43JN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER