D38999/20WJ43JC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43JC
Manufacturer :
Corsair
Panel Mount
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Feature :
Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
43
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
43
Gender :
Receptacle
Termination :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ43JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43JC Overview
D38999/20WJ43JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43JC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER