D38999/20WJ43JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
43
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Published :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
43
Applications :
Military
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ43JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded