D38999/20WJ43JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
43
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WJ43JB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43JB-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 43 pins are available.