D38999/20WJ43JA
Mfr.Part #
D38999/20WJ43JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43JA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Type :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Housing Color :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ43JA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43JA-LC Overview
D38999/20WJ43JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43JA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER