D38999/20WJ43HE
Mfr.Part #
D38999/20WJ43HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
J
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Military
43
Insert Material :
Thermoplastic
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
HTS Code :
Orientation :
E
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ43HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded