D38999/20WJ43HC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WJ43HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ43HC Overview
D38999/20WJ43HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43HC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER