D38999/20WJ43HB
Mfr.Part #
D38999/20WJ43HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ43HB
Manufacturer :
Corsair
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Ratings :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
16
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WJ43HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ43HB Overview
D38999/20WJ43HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER