D38999/20WJ43HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
43
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Published :
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
43
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WJ43HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ43HA Overview
D38999/20WJ43HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43HA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER