D38999/20WJ43HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
43
Total Number of Contacts :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Feature :
Self Locking
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Published :
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ43HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ43HA Overview
D38999/20WJ43HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43HA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER