D38999/20WJ43BN
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 53C 23#20, 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Conesys
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
43
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Depth :
46.4mm
Total Number of Contacts :
43
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gold
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Flange
Length :
32.77mm
Datasheets
D38999/20WJ43BN
Conesys D38999/20WJ43BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BN Overview
D38999/20WJ43BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT