D38999/20WJ43BC
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
43
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
43
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Published :
IEC Conformance :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WJ43BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BC Overview
D38999/20WJ43BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT