D38999/20WJ43BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Published :
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
43
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
43
Datasheets
D38999/20WJ43BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BC Overview
D38999/20WJ43BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT