D38999/20WJ43BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
43
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
43
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Orientation :
B
Pbfree Code :
Published :
2011
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ43BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BB Overview
D38999/20WJ43BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT