D38999/20WJ43BB
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43BB
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
25-43
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2011
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
43
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ43BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BB Overview
D38999/20WJ43BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT