D38999/20WJ43BA
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environment Resistant
Radiation Hardening :
yes
Contact Material :
Copper
Contact Size :
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Length :
32.77mm
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
Depth :
46.4mm
Shielded
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ43BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BA Overview
D38999/20WJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT